EFIT lub Terapia Indywidualna Skoncentrowana na Emocjach to przełomowy model terapeutyczny, który ułatwia przetwarzanie emocji i tworzenie bezpiecznych relacji ze sobą i innymi. Wywodzący się z terapii skoncentrowanej na emocjach (EFCT) dla par, EFIT dostosowuje te zasady do terapii indywidualnej, oferując ustrukturyzowane podejście, aby pomóc jednostkom stawić czoła różnym wyzwaniom, w tym lękom, depresji, traumie i problemom w relacjach. Unikalne podejście EFIT umożliwia profesjonalistom zajmującym się zdrowiem psychicznym pomaganie swoim klientom w transformacji ograniczających wzorców emocjonalnych, wspieraniu wewnętrznej spójności i budowaniu głębokiej odporności. Innymi słowy, EFIT pozwala im być zdolnymi do rozkwitu w życiu i miłości. Rozszerzenie diadycznego modelu terapii par skoncentrowanej na emocjach na terapię indywidualną skoncentrowaną na emocjach (EFIT) może być naturalnym i spójnym rozwojem dla specjalistów. Osoby, które nie mają znaczącego partnera przywiązaniowego, który mógłby przyłączyć się do nich w terapii, potrzebują tego, co ma do zaoferowania model EFT zorientowany na teorię więzi.
Istotą EFIT – i sposobem na utrzymanie się na właściwej drodze – jest ciągłe przypominanie sobie, że sednem kształtowania korygujących doświadczeń emocjonalnych u jednostek jest śledzenie cyklu. W pracy w parach do śledzenia cyklu wykorzystujemy „Pętlę nieskończoności EFT” (czytaj więcej TUTAJ). Jako podpowiedzi do śledzenia cyklu EFIT możemy wykorzystać piękną grafikę przygotowaną przez Clare Rosoman, certyfikowaną trenerkę EFT z Australii, która została przetłumaczona i udostępniona za jej zgodą przez Barbarę Sławik, certyfikowaną superwizorkę EFT.
Jeśli chcesz egzemplarz grafiki w formacie A4, możesz go pobrać TUTAJ
W EFIT śledzimy dynamikę tematyczną w relacjach. W Ruchu 1 Tanga EFT (więcej o tangu EFT przeczytasz TUTAJ) odzwierciedlamy cykliczną dynamikę wewnętrznych doświadczeń emocjonalnych, wyzwalających i utrzymujących wzorce interpersonalne, a także wzorce interpersonalne wyzwalające i utrzymujące wzorce wewnętrzne. Koncentrując się na strategiach przywiązania polegających na hiperaktywacji lub dezaktywacji emocji, terapeuci EFIT depatologizują i opracowują depresję, lęk, obsesyjne kompulsje i reakcje potraumatyczne w kontekście ramy przywiązaniowej. Oznacza to, że te depresyjne i lękowe formy cierpienia są przedstawiane jako nieskuteczne – choć należy przyznać, że są to najlepsze próby każdej osoby – w zakresie regulacji emocji w przypadku braku bezpiecznej więzi. W Ruchu 2 Tanga EFT układamy dynamiczny proces elementów emocji od wyzwalacza, poprzez pobudzenie ciała, nadawanie znaczenia, aż po impuls do działania. Następnie pogłębiamy pierwotne emocje przywiązaniowe/rdzeniowe, aby zdepatologizować i ustabilizować się przed przejściem do restrukturyzacji. Ruchy 3 i 4 Tanga EFT skupiają się na kształtowaniu nowych zaangażowanych spotkań w diadach przywiązania. W przypadku terapii indywidualnej EFT drugą postacią w diadzie w trakcie odegrania może być: terapeuta, część self lub wyobrażona ważna osoba z przeszłości lub teraźniejszości. W Ruchu 5 Tanga integrujemy i celebrujemy nowe doświadczenie i nowy sposób interakcji.
Korygujące doświadczenia emocjonalne, które kształtujemy, zaczynają się od odzwierciedlania nieskutecznych strategii regulacji emocji, aby następnie przechodzić w stronę bezpiecznych strategii zaangażowania. To właśnie dzięki temu procesowi pomagamy klientom zmienić ich strategie zaangażowania – jak mówiła dr Sue Johnson w swoim filmie szkoleniowym EFIT – „aby przekształcić ich wewnętrzne dramaty”. Kształtując nowe sposoby angażowania się i wyrażania spójnych doświadczeń emocjonalnych, pomagamy klientom zmienić ich robocze modele siebie i innych na modele pewności siebie, spokoju i bezpieczeństwa.
28 kwietnia 2024
tekst: Barbara Sławik zdjęcie: antoni shkraba
formy pomocy
dla terapeutów
mentalia
Mentalia.pl należy do:
„Mental Breathes” Barbara Sławik
ul. Wałbrzyska 48/11
02-739 Warszawa
Polityka prywatności
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych